top of page
blog_zahlavi_pozadi_00.jpg

Blog

  • Obrázek autoraJiří Palyza

Nové funkce Google Workspace pro vzdálenou spolupráci

V posledních měsících se Google rozhodl přidat do svého pracovního prostředí Google Workspace plno nových funkcí, které uživatelům usnadní spolupráci na dálku. Na ty nejdůležitější upozorníme v dnešním článku.

Jako první zmíníme nástroj, který vám umožní rozdělit jednotlivé časové bloky v Google Kalendáři a v Google Chatu. Díky tomu si můžete vytvořit tzv. focus time nebo nastavit svůj stav na „out of office“ – vaši kolegové tak budou přesně vědět, kdy se s vámi mohou spojit a kdy naopak máte volno.


Dalšími novinkami, se kterými Google přišel, je možnost připojit se k videokonferenci Google Meet s více zařízeními či verze Google Workspace pro pracovníky v první linii. Také přesouvá Google Asistenta z beta verze a zpřístupňuje ho veřejnosti.


Tyto nové funkce a nástroje mají umožnit všem, kteří jsou nuceni pracovat z domu, aby kvalita jejich práce a jejich online pracovního prostředí byla totožná s těmi kolegy, kteří mohou pracovat z kanceláře.


Funkce, která se nejvíce blíží tomuto ideálu, je rozhodně možnost rozdělit svůj pracovní den napříč jednotlivými Google aplikacemi na dílčí časové bloky. Kromě nastavení „out of office“ a času, kdy pracujete, můžete nově využít nastavení tzv. focus time. Když si nastavíte focus time na určité časové okno, Google automaticky ztiší veškeré rušivé elementy, jako např. oznámení, zprávy, e-maily či jiná upozornění. Vás tak nebude při práci nic rušit a budete se moci plně soustředit na vámi stanovený úkol. Mimo jiné můžete do Google aplikací nastavit také místo, kde se právě nacházíte, aby kolegové z jiných částí světa věděli, v jakém časovém pásmu se pohybujete.


Klíčovou a jednou z nejlepších vlastností celého balíku Google Workspace je fakt, že všechny aplikace jako Gmail, Chat nebo Kalendář budou znát váš aktuální stav a budou vědět, jak nastavit upozornění tak, aby vám co nejvíce vyhovovala. Nové možnosti a typy stavů také Googlu umožňují vytvořit jakýsi graf „dobře stráveného času“, který spočítá, kolik času denně trávíte na online videokonferencích. Tento graf o využití času bude do budoucna dostupný pouze daným pracovníkům, nikoliv jejich šéfům.


Dále do Google Meet přichází možnost tzv. zážitků z druhé obrazovky. V zásadě umožňuje lidem přihlásit se ke schůzce z více zařízení, což usnadňuje sdílení obrazovek (nebo jiné práce), aniž by schůzka zabrala celý váš notebook. Myšlenka spočívá v tom, že pracovníci na home office by se mohli ke schůzce přihlásit pomocí Google Nest Hub Max nebo svého telefonu, ale přesto by mohli prezentovat ze svého hlavního počítače. V telefonech získává Google Meet zobrazení mobilních dlaždic pro videohovory, podporu obrazu v obraze a rozdělené obrazovky. Google zatím neoznámil, jestli se tato funkce objeví jak v Androidu, tak v iOSu.


V průběhu května se ke všem uživatelům Google Workspace dostane nový update Google Meetu, který s sebou přinese mnoho vylepšení. Hlavní panel s funkcemi nyní bude obsahovat všechny nejpoužívanější možnosti, aby uživatelé nemuseli hledat funkce v menu nebo v postranních panelech. Dále také přibydou možnosti rozvržení účastníků Meetu na obrazovce, společně s modrým rámečkem, který značí, kdo momentálně hovoří.


Jako poslední bychom měli zmínit novinku Google Workspace Frontline, jedná se o uzpůsobenou verzi Google Workspace pro pracovníky v první linii a v terénu. Tato verze bude mít zjednodušený přístup a různé možnosti konfigurace. Také umožní vytvářet aplikace AppSheet (jednoduché aplikace založené na formulářích) v Tabulkách Google.


Když shrneme veškeré novinky, které Google oznámil, zdá se, že byly navrženy především proto, aby čas strávený na online videohovorech mohl být zároveň produktivní. A nebo, abyste se videohovorům úplně vyhnuli.😉

Comments


bottom of page