top of page
blog_zahlavi_pozadi_00.jpg

Blog

  • Obrázek autoraMartina Tetliaková

Home office na kuchyňském stole

Technické zázemí a technologie nejsou tím jediným, co nám pomáhá zůstat ve spojení s okolním světem při práci z domova. Tuto část jsme všichni za uplynulých pár týdnů vyřešili nejlépe, jak jsme uměli.

Pokud ale přeci jen někdo stále hledá vhodné řešení, odkážu vás na náš blog, konkrétně na článek Jak na vzdálenou spolupráci pomocí Google nástrojů.


Osobně jsem ráda, že mohu své úkoly plnit z domova. Pracovní kultura v AppSatori nabízí možnost spolupráce odkudkoliv mimo kancelář po celou dobu, co tvoříme jeden tým. Přesto jsem se s ostatními ráda potkávala v kanceláři a na plnohodnotný přesun domů jsem nebyla připravena.


S čím jsem se poslední měsíc potýkala? Co vše jsem řešila, abych si udržela výkon a motivaci pracovat z domu?


Místo. Židle a stůl. Osvětlení

Chvíli jsem odpovídala na e-maily z postele, vyřizovala hovory z gauče, plnila úkoly z kuchyně. Ze začátku mi nevadilo sedět na jídelní židli u kuchyňského stolu, nebo mít notebook na žehlicím prkně a při práci pár hodin stát. Jako dočasné řešení to vypadalo skvěle. Rotovala jsem po bytě a postupně pracovala všude. Na čase mi nezáleželo; celý byt se proměnil v mou kancelář. Ale stejně jsem se nemohla plně soustředit. A netrvalo to ani týden a já jsem si na té nádherné židli, která vypadala tak pohodlně, zablokovala záda.


Zdá se to nepodstatné. Ale pro mne to bylo zlomové. Najít jedno stálé místo, vhodný kout, přiměřeně klidný a vzdálený od ruchu a rozptýlení v bytě. S dostatečně velkou pracovní plochou, s kvalitní židlí a správným osvětlením. Pomohlo mi to také oddělit práci od soukromí. Dát tím hlavě jasnou informaci, kdy je čas na práci a kdy na odpočinek.


Ranní rituály

Co jsem udělala s časem ráno, když jsem se nikam nemusela přesouvat? Zůstala jsem o to déle v posteli. Během několika dnů se úplně změnil můj biorytmus. Před půlnocí jsem se do postele nehrnula, v noci jsem se často budila, přes den bývala unavená.


Dnes do práce opět „chodím”. A ke svému pracovnímu místu doma přistupuji stejně, jako k tomu v kanceláři. Zavedla jsem zpět všechny ranní rituály, včetně dress code.


Pravidelné přestávky. Disciplína

Co mi z dob kancelářských doma chybí, jsou společné obědy. To i když jste zapomněli, že je čas jít na oběd, někdo vám to připomněl a vzal vás s sebou. Doma, když jsem se stěhovala z místa na místo, než jsem si vytvořila pracovní kout, méně jsem se soustředila a vše mi šlo pomaleji. Čas mi tak plynul rychleji a až po několika hodinách jsem si uvědomila, že jsem ještě nejedla, pitný režim raději nekomentuji vůbec.


Přišla jsem na to, že jsem produktivnější a v průběhu dne mám víc energie, když si dělám pravidelné přestávky. A to nejen na oběd. Zavedla jsem techniku pomodoro*. Přiznám se, ze začátku jsem byla skeptická. Ale obyčejná kuchyňská minutka mě donutila k disciplíně. Nejen, že si dělám pravidelné krátké přestávky, ale díky této technice snadněji plánuji a vyhodnocuji své úkoly. Navíc jsem při delších pauzách přidala dvakrát denně také desetiminutové protahování.


*Pozn.: Základem Techniky Pomodoro® jsou pětadvacetiminutové intervaly hluboké práce prokládané krátkými přestávkami. Po každém bloku čtyř odpracovaných pomodor přichází delší pauza. Součástí metody je však také plánování a průběžné monitorování denních činností, evidence výsledků a zpracování cenné zpětné vazby, kterou si díky jednoduchým záznamům můžete poskytnout sami. Přidávám tip na knihu o této technice.


Inspirujte se

Elle Decore – Článek o tom, jak designéři Elle Decor pracují z domova a jejich tipy.

Sdílený firemní playlist – Článek o tom, jak jsme v AppSatori využili službu Spotify k vytvoření sdíleného firemního playlistu, kam může každý přidat své oblíbené písničky, písničky, které nám pomáhají soustředit se… Inspirujte i vy nás a přidejte nám do playlistu ty své, děkujeme. ;-)


Comentarios


bottom of page